White Gold Diamond Two-Stone Earrings
14K White 5/8 CTW Natural Diamond Two-Stone Earrings
$4,248.75
| Weight: | 1.67 DWT (2.60 grams) |
| Color: | White |
| Earring Back Type Included: | Friction Backs Included |
| Earring Closure: | Safety Post and Back |
| Earring Type: | Hoop |
| Post Diameter: | .8 mm |
| Post Length: | 9.9 mm |
| Material: | Gold |
| Selling Unit of Measure: | PR |
| Approx. Length: | 19 mm |
| Surface Finish: | Polished |
| Plating Type: | Rhodium-Plated |
| Diamond Color: | H+ |
| Diamond Clarity: | I1 |
| Primary Stone Shape: | Round |
| Earring Post Type: | Friction |
| Approx. Width: | 6.6 mm |
| Primary Stone Size: | 3 mm |
| Primary Stone Type: | Natural Diamond |
| Earring Dimensions: | 19x6.6 mm |
| Total Diamond Carat Weight: | 5/8 CTW |







Reviews
There are no reviews yet.