White Gold Natural Diamond Press Fit Back Stud Earring
14K White .05 CT Natural Diamond Press Fit Back Stud Earring
$588.80
| Weight: | 0.149 DWT (0.23 grams) |
| Prong Count: | Bezel |
| Earring Back Type Included: | Press Fit Back Included |
| Earring Closure: | Press Fit Post and Back |
| Earring Type: | Stud |
| Post Length: | 6 mm |
| Selling Unit of Measure: | EA |
| Primary Stone Count: | 1-stone |
| Diamond Color: | GHI |
| Primary Stone Size: | 3 x 1.5 mm |
| Primary Stone Type: | Natural Diamond |
| Total Diamond Carat Weight: | 0.05 CT |
| Diamond Clarity: | SI2-SI3 |
| Primary Stone Shape: | Straight Baguette |
| Gender: | Ladies |
| Surface Finish: | Polished |
| Plating Type: | Rhodium-Plated |
| Earring Post Type: | Friction |
| Earring Dimensions: | 3.66x2.16 mm |






Reviews
There are no reviews yet.